Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 19 March 2019r. jest to 78 dzień roku. Do końca roku pozostało 287 dni. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia 

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej

2018-05-10 13:39:54 (komentarzy: 0, wyświetleń: 615)

Poleć na:          

Maj to ten miesiąc roku, w którym nie tylko kwitną kasztany, kupujemy mamom kwiaty czy trzymamy kciuki za maturzystów – piąty jego dzień należy bowiem do Osób Niepełnosprawnych; to właśnie w nim celebrowana jest ich godność, człowieczeństwo i prawo do traktowania na równi z resztą społeczeństwa.

Dla Stowarzyszenia „Radość z Życia” to bardzo ważna data - corocznie świętowana w sposób wyjątkowy. Gudowscy i wałeccy podopieczni przygotowują się wtedy do wielkiej plenerowej imprezy, organizowanej w Parku Chopina, w Drawsku Pomorskim. Do wspólnej zabawy zapraszają oni również dzieci z pobliskich placówek oświatowych oraz każdego, kto chce wspólnie z nimi uczcić ten niezwykły dzień.

W tym roku, zresztą jak zwykle, goście nie zawiedli! A czekały na nich nie lada atrakcje: dmuchane zamki i zjeżdżalnie, animatorzy zabaw, warsztaty plastyczne i muzyczne oraz wiele sportowych gier integracyjnych. W całym parku rozbrzmiewały dziecięce śmiechy, w tle płynęła wesoła muzyka, której towarzyszył jeszcze gwar rozmów i entuzjastycznych pokrzykiwań. Każdy bawił się z każdym: nieważna była sprawność, wiek czy wygląd, bo wszystkich połączył jeden element: niczym nie ograniczana, spontaniczna radość z życia!
Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej to bardzo ważne święto, które powinno być właśnie takim czasem wspólnej zabawy, bo tylko ta, niczym nie skrępowana aktywność człowieka pozwala przekraczać wszelkie bariery komunikacyjne, jak nic innego – buduje emocjonalną więź i integruje ludzi ze sobą. Bo przecież świętować to znaczy cieszyć się, a co może wzbudzić w niepełnosprawnych dzieciach większą radość, niż takie chwile, w których mogą poczuć się ważni, doceniani, akceptowani i pełnowartościowi? Tak też powinni czuć się każdego dnia, ale rzeczywistość społeczna, w której często przychodzi im egzystować nierzadko jest brutalna i niesprawiedliwa w swoich ocenach. Dlatego takie wspólne godziny, jak te spędzone w Parku Chopina, mogą mieć ogromną wartość edukacyjną: z jednej strony wzmacniają u osób niepełnosprawnych poczucie własnej wartości, a z drugiej uświadamiają zdrowym ludziom, że niepełnosprawnością nie można się zarazić, że nie oznacza ona ułomności i nie musi być marginalizowana; wręcz odwrotnie, osoby te zasługują na ogromny szacunek za to, że każdego dnia prowadzą walkę z samym sobą, pokonują własne bariery i słabości, potrafiąc przy tym jednocześnie jeszcze radośnie się uśmiechać!

Tekst i zdjęcia: Monika Rudzińska

 

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

Orszak Trzech Króli 2019 r
100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r
MEDYK 2018
Kiermasz Wielkanocny 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ