Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 21 May 2018r. jest to 141 dzień roku. Do końca roku pozostało 224 dni. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia 

Nieprawidłowo wyprzedzał - dostał 500 zł mandatu!

2017-09-06 16:50:41 (komentarzy: 0, wyświetleń: 1420)

Poleć na:          

W dniu wczorajszym doszło do kolejnego zdarzenia drogowego, którego przyczyną było nieprawidłowe wyprzedzanie. Na drodze krajowej nr 20, kierujący samochodem m-ki Ford nie zachował szczególnej ostrożności i nie upewnił się, czy jadący za nim sam. m-ki Renault nie rozpoczął już manewru wyprzedzania, w wyniku czego sam. Renault otarł się o drzewo, ściął latarnie, a następnie wpadł do rowu. Na szczęście uczestnicy zdarzenia nie doznali żadnych obrażeń ciała, a sprawcę kolizji drogowej ukarano mandatem karnym w wysokości 500zł.
Wyprzedzanie to nie tylko trudny, ale także niebezpieczny manewr, a jego skutki często są tragiczne. Według definicji, wyprzedzanie jest to manewr polegający na przejechaniu obok pojazdu jadącego w tym samym kierunku. Kierowca mający zamiar wyprzedzić inny pojazd jest zobowiązany do upewnienia się, czy kierujący pojazdem wyprzedzanym nie sygnalizuje zamiaru zmiany pasa ruchu, zmiany kierunku jazdy, czy też zamiaru wyprzedzania innego pojazdu. Musi również sprawdzić, czy jadący za nim nie zasygnalizował lub już nie rozpoczął manewru wyprzedzania.
Wyprzedzający musi zachować odpowiedni odstęp od pojazdu wyprzedzanego, a jeżeli jest to jednoślad, rower lub kolumna pieszych, musi on wynieść przynajmniej 1 metr. Generalna zasada mówi, że manewr ten należy wykonywać zawsze z lewej strony (wyjątkiem są pojazdy szynowe).
Pamiętajmy, kiedy decydujemy się wyprzedzić jadący przed nami pojazd musimy upewnić się, iż pojazd za nami nie rozpoczął tego manewru wcześniej, bo to on ma pierwszeństwo, a w momencie zderzenia, to my ponosimy winę.
Obowiązki ciążą zarówno na pojeździe wyprzedzającym jak i na wyprzedzanym. Kierowca wyprzedzany nie może zwiększać prędkości podczas trwania manewru, jak i chwilę po nim. Jeżeli kieruje pojazdem wolnobieżnym, musi umożliwić innym uczestnikom ruchu wyprzedzanie, zjeżdżając blisko prawej krawędzi, a jeżeli to nie wystarczy, jest zobowiązany zatrzymać się.
Kierowco, zachowaj szczególną ostrożność na drodze, twoje decyzje mają wpływ na wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Tekst: sierż. Karolina Żych Zdjęcia: Tomasz Jasyk [MAGAZYN DRAWSKI - Archiwum]

REKLAMA:

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r
MEDYK 2018
Kiermasz Wielkanocny 2018r
Dzieci Witają Wiosnę 2018r
Pożar w Wierzchowie 2017r
Magiczna Podróż

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ