Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 25 June 2019r. jest to 176 dzień roku. Do końca roku pozostało 189 dni. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia
 

PKS Złocieniec - trudny czas i ważne decyzje

2019-01-05 20:30:14 (komentarzy: 0, wyświetleń: 1606)

Poleć na:          

W mediach ogólnopolskich, pojawił się ostatnio artykuł o schyłku i problemach z Przedsiębiorstwami Komunikacji Samochodowej. Popularne PKS-y borykają się z coraz większymi problemami. Brakuje pasażerów, brakuje taboru i przede wszystkim - brakuje kadry. Kierowców, mechaników, dyspozytorów.

A jak jest u nas w powiecie? Nasz PKS został wyodrębniony z PKS Szczecinek. To zasługa w ogromnej mierze determinacji załogi, która zawiązała związek zawodowy i broniła złocienieckiego przedsiębiorstwa i swoich miejsc pracy. Ówczesny Zarząd Powiatu podjął odważną decyzję i wspólnie z gminami: Złocieniec, Kalisz Pomorski, Ostrowice i Wierzchowo, założono spółkę PKS Złocnieniec.
Niestety do spólki nie weszły z różnych względów gminy Drawsko Pomorskie i Czaplinek. Gminy te uznały, że same są w stanie zapewnić mieszkańcom transort zbiorowy. Czy tak jest, pewnie nie. To de facto właśnie PKS Złocieniec wypełnia misję, którą teoretycznie miały wykonywać Drawsko i Czaplinek. Niestety podrożyło to koszty działania, bo im więcej udziałowców, tym mniejsze byłyby udziały i zobowiązania początkującego przedsiębiorstwa. Dziś jednak zmieniły się władze w obu gminach i sądząc po realnym, pragmatycznym podejściu nowych burmistrżów Naruszewicza - w Czaplinku i Czerwińskiego w Drawsku Pom. ,Powiatowo-gminna spólka PKS ma szanse na rozwój i współpracę z wymienionymi gminami.
Czym to może zaskutkować? Z pewnością lepszym dostępem mieszkańców wspomnianych gmin do przewozów osobowych. Wzrośnie również rentowność i być może pójdą za tym realne oszczędności dla władz partycypujących w utrzymaniu PKS i linii, które czasem bywają mniej rentowne. Dziś sytuacja PKS Złocieniec też bywa obarczona problemami, ale póki co działalność spółki jest stabilna. A to już dużo, szczególnie gdy spojrzymy, na zwijające się PKS Szczecinek, czy przeżywające problemy - PKS Wałcz i PKS Gryfice. Co prawda nigdy nie wrócą czasy, w których PKS będzie stał na takim dogodnym poziomie rozwoju sieci i częstotliwości przejazdów jak choćby w PRL. U nas wielką stratą stało się zlikwidowanie koleii. Cieszymy się z pięknej ścieżki rowerowej, umieszczonej na nasypie kolejowym prowadzącym ze Złocieńca do Połczyna Zdroju a ... dziś linia działającej koleii, na której odbywałyby się transporty powiedzmydwa razy dziennie do Połczyna rozwiązałaby wiele spraw. Mieszkańcy Nowego Worowa, Cieszyna, Chlebowa... Zarówno dla mieszkańców jak i dla turnusów sanatoryjnych, no a kończąc na wojsku i przewozach towarowych utrzymałyby nasze potrzeby komunikacyjne, a tak... jest trudno zapewnić mieszkńcom dogodny dojazd, jest trudno nie dostrzegać zwijanie się państwa przez likwidację koleji.

Ale wracając do PKS Złocieniec - jestem pewien, że musimy szanować to co mamy. I co nie najgorzej - w skali regionu i kraju - działa. Szanujmy kierowców, warsztaty, czy nowy tabor zakupiony w ramach Kontraktu Samorządowego, który od 2013 roku jest realizowany w naszej strefie Świdiwn - Drawsko - Łobez. Szanujmy, bo właśnie w skali regionu, czy kraju nasz PKS Złocieniec, jest jaką, ale dzielnie i skutecznie walczącą placówką. Ci ludzie oddawali przez lata wiele z siebie, godzili się na niskie stawki, na trudne warunki pracy, doświadczali szykan i zwolnień załogi, walczyli byleby utrzymać firmę.
I firma stoi, choć niestety pojawiają się straty finansowe. Ale teraz rola starostwa i gmin, które są udziałowcami PKS, aby tych strat było jak najmniej i niekoniecznie kosztem pasażera, czy załogi. Ot spróbujemy włączyć w nasz PKS gminy Drawsko Pomorskie i Czaplinek i spróbujemy zaointereować naszymi usługami inne powiaty: Łobez i Świdwin, które na powrót mają być naszymi silnymi partnerami w budowaniu ekonomicznej Strefy Centralnej województwa Zachodniopomorskiego. Zaoferujemy im nasze usługi. Ale to jeszcze kilkumiesięczna przyszłość pracy.
Dziś rozpoczęły się rozmowy a za nimi poszły pierwsze listy intencyjne. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie lidera i pozyskiwanie środków na rozwój naszych firm, ale to już temat na odrębny artykuł.

Tekst i zdjęcia: Mariusz Nagórski

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

XX Wojewódzka Olimpiada w Karate Kyokushin
Targi Ogrodnicze Drawsko Pomorskie
Orszak Trzech Króli 2019 r
100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ