Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 21 February 2019r. jest to 52 dzień roku. Do końca roku pozostało 313 dni. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia
 

Sekret powiększenia

2018-06-22 20:51:24 (komentarzy: 0, wyświetleń: 624)

Poleć na:          

O krok bliżej zagadki „U-boota”. Stary niemiecki album ze zdjęciami prowadzi nas do sekretów jeziora Drawsko (gm. Czaplinek). To na jego dnie ma spoczywać „Wunderwaffe”.

Na album z niespotykanymi dotąd zdjęciami z dawnego Tempelburga natrafił na internetowej aukcji Dariusz de Lorm (Akcja Jezioro Tajemnic, Stowarzyszenie Tempelburg). Sprzedawcą okazał się – zastrzegający anonimowość – potomek osoby, która kierowała pracą organizacji RAD w tym mieście (Służba Pracy Rzeszy; w trakcie II wojny światowej pomagała Wehrmachtowi). Pan Dariusz ustalił też, że wszystkie rzeczy RAD-u miały zostać wrzucone do jeziora podczas ewakuacji przed zbliżającym się frontem.

W zakupionym albumie znalazły się unikalne, nigdzie dotąd niedostępne zdjęcia Tempelburga z okresu wojennego. Większość z nich dotyczy działalności militarnej. Na fotografiach jest też siedziba dawnego RAD-u, który zlokalizowany był w budynku dzisiejszych warsztatów przy ulicy Wałeckiej. Widać nawet bruk uliczny, który jest tam i dziś. Zdjęcia sukcesywnie publikuje na swoim profilu fb Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne Tempelburg.

Uwagę odkrywców z „Tempelburga” przykuło jednak zdjęcie jeziora Drawsko. Widać na nim jakiś ciemny obiekt. Nie przypomina on tradycyjnej łodzi, lecz jeden z poszukiwanych miniaturowych okrętów podwodnych. Według czaplineckiej legendy miejskiej na dnie jeziora mają spoczywać co najmniej dwa takie pojazdy, które zatopić mieli sami wycofujący się Niemcy. Sprawdzenie tej legendy jest osią Akcji „Jezioro Tajemnic”.

Zdjęcie wysłano m.in. do Gabrieli Patrzyńskiej (Uniwersytet Wrocławski – Instytut dziennikarstwa i komunikacji społecznej), która przeprowadziła jego renowację. Efekt – poniżej.
W jej wyniku uzyskano wyraźniejszy obraz kontury obiektu, a także drugiego (sic!), znajdującego się w niewielkiej odległości za nim.

Wkrótce kolejne informacje.

Tekst i zdjęcia: [jeziorotajemnic.pl]

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

Orszak Trzech Króli 2019 r
100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r
MEDYK 2018
Kiermasz Wielkanocny 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ