Zaloguj się przez Drawsko Pomorskie MAGAZYN DRAWSKI niezależny portal informacji lokalnych

zapomniałem hasło
 

Dziś jest 12 December 2018r. jest to 346 dzień roku. Do końca roku pozostało 19 dni. Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary ... wszystkim solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia
 

Spójrzmy prawdzie w oczy

2017-11-29 19:31:56 (komentarzy: 0, wyświetleń: 987)

Poleć na:          

Terrorystyczne zamachy samobójców – dzisiaj Bruksela, wczoraj Paryż, przedwczoraj Nowy Jork… Lista tego rodzaju „międzyludzkich porachunków” jest znacznie dłuższa. Giną zupełnie przypadkowi, niewinni ludzie. A co będzie jutro? O tym głośno nie mówi nikt. Wszyscy jednak boimy się dalszej eskalacji działań islamskich straceńców, które, być może, przerodzą się w nieobliczalną w skutkach wojnę kultur i cywilizacji. Potwierdzeniem zasadności tych obaw są wydarzenia w stolicy pakistańskiej prowincji Pendżab. Islam nie zna zasady tolerancji i pokojowej koegzystencji. Ofiarami jego ekspansji są już mieszkańcy Ameryki, Azji, Afryki, Europy. Wydaje się, że glob ziemski jest za ciasny dla pokojowego współistnienia wyznawców islamu i chrześcijaństwa.

Wierzyliśmy, że gorzka lekcja, jaką była II wojna światowa, sprawi, że człowiek będzie ponad wszystko pragnął ludzkiego świata – bez wojen, bez zaborczych i zbrodniczych ideologii, bez podziałów etnicznych, religijnych i kulturowych. A jest inaczej. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wymaga bowiem spojrzenia na naszą teraźniejszość i przeszłość z rozumnego dystansu. Wymaga obiektywizmu i krytycyzmu, a może nade wszystko - samokrytycyzmu.

Czy świat współczesny jest sprawiedliwszy, lepszy i mądrzej urządzony niż ten, którego symbolem były piece krematoryjne i łagry? Nie. Czy człowiek żyje w nim bezpiecznie? Nie. Czy więcej w nim wzajemnego szacunku, poszanowania i zaufania? Nie. Dlaczego? Dlatego, że „historia jest najlepszym nauczycielem, ale ma najgorszych uczniów”(Indira Gandhi).

Żyjemy w świecie walczących egoizmów, kłamliwej reklamy i tzw. „naukowych teorii”, rzekomo objaśniających obiektywnie naszą rzeczywistość. Żyjemy w świecie medialnego zgiełku, z którego wyłania się przerażająca wizja wojny świata islamu ze światem chrześcijańskim. Żyjemy w gmatwaninie sprzecznych interesów politycznych. Religia i polityka, wbrew piątemu przykazaniu, stanowią tylko alibi dla odwiecznego procederu ludobójstwa. Dewiza „Gott mit uns” („Bóg jest z nami”), widniejąca do 1945 roku na sprzączkach pasów żołnierzy Wehrmachtu, jest tego wystarczającym dowodem.

Co mogłoby zmienić ten stan rzeczy? Czy są takie możliwości? Tak, są, lecz pewnie wielu uzna je za absurd lub utopię. Tymczasem są to prawdy elementarne, które mówią, że teocentryzm już nie wystarcza dla budowania pomyślności i pokojowego ładu współczesnego świata. Można i trzeba sięgnąć po humanizm i antropocentryzm jako po wyznaczniki i drogowskazy naszej ziemskiej wędrówki, a wtedy będziemy bliżej siebie, człowiek zaufa człowiekowi. Widzimy przecież jak wiele zła niosą utrzymujące się przez tysiąclecia podziały religijne, jak pielęgnują one wiarę w to, że tylko bogowie są źródłem wszelkiego dobra, prawdy i sprawiedliwości. A przecież zawierzenie bogom to nic innego, jak ucieczka od człowieka, to wyraz przekonania, że jest on napiętnowany złem i niedoskonałością.

Naszą jedyną nadzieją jest jednak wiara w człowieka, w jego mądrość, dobro i piękno. Należy zrobić wszystko, by te skarby, tkwiące w ludzkiej naturze, ujrzały światło dzienne, by stały się siłą napędową i budulcem cywilizacji pokoju, dobra i sprawiedliwości. I to nie jest utopia. To jest wiara, jakiej potrzebujemy najbardziej i zarazem jedna z wiar najtrudniejszych.

Cóż mogłoby uleczyć nasz świat i dać nam poczucie stabilizacji i wiary w lepsze jutro? Co trzeba zrobić, by uczynić nasze życie piękniejszym i lepszym oraz napełnić je nadzieją? Recepta jest prosta – nie należy bezkrytycznie podporządkowywać się żadnej doktrynie politycznej ani religijnej. Taki pogląd jedni pewnie uznają za naiwny, inni za bluźnierczy i heretycki, a jeszcze inni za szaleńczy. Podkreślmy więc z całą mocą, że to właśnie fanatyzm religijny i polityczny, postawa bezrefleksyjna i bezkrytyczna były na przestrzeni dziejów siłą sprawczą wydarzeń najbardziej krwawych i zbrodniczych.

W dziejach świata islamu niechlubne i zbrodnicze karty zapisał i nadal zapisuje dżihad, rozumiany jako idea „świętej wojny” za wiarę. Chrześcijaństwo natomiast zrodziło krucjaty oraz inkwizycję, mającą w minionych wiekach przeciwstawiać się herezjom oraz ruchowi reformacyjnemu. I chrześcijaństwo, i islam przelały wiele krwi. Ich ofiar dokładnie nie policzy nikt, podobnie jak ofiar Holocaustu. Faszyzm i komunizm zgotowały nam koszmary, przerastające wszelkie wyobrażenia, a wszystko to w imię… „uszczęśliwienia ludzkości”.

Wróćmy więc do tradycji renesansu i mądrej idei emancypacji istoty ludzkiej w obliczu wszelkich ideologii, doktryn i dogmatów. To one istnieją dla człowieka, a nie na odwrót. Gdy niosą cierpienie i śmierć, mamy prawo wypowiedzieć im posłuszeństwo. Tym, którzy tego nie chcą zrozumieć, należy dać skuteczną odprawę.

Wiem, że głosząc takie teorie, próbuję kwestionować odwieczny ład świata, sądzę jednak, że to już czas najwyższy. Jeszcze chwila, a będzie za późno. Są sprawy, których relatywizować nie wolno, a tzw. „poprawność polityczna” jest po prostu mieszaniną pospolitego tchórzostwa i obłudy. Musimy zrozumieć, że my i tylko my możemy ten świat kształtować w imię dobra, prawdy i sprawiedliwości - tu i teraz. To nasz ludzki przywilej, ale i obowiązek.

Współczesny Kościół ma problemy z samym sobą, więc dajmy mu czas, by się nimi zajął. A politycy – ludzie, którzy próbują urządzać świat innym - niech sami rozwiążą swoje własne problemy, niech spojrzą prawdzie w oczy i odpowiedzą sobie na pytanie, kim są naprawdę.

Dla MAGAZYNU DRAWSKIEGO - Eugeniusz Suchorypa.

Wróć do listy »

Liczba komentarzy: 0

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto


Polecane foto-galerie:

100 DĘBÓW i KAPSUŁA CZASU
Projekt MODELARSKI w Jankowie
Zumba dla Jasia - Złocieniec 24.06.2018r
Boże Ciało 2018r
Dzień Strażaka Drawsko Pomorskie 2018r
FESTYN na ORLIKU
Majówka 2018r
MEDYK 2018
Kiermasz Wielkanocny 2018r
Dzieci Witają Wiosnę 2018r

Nasi partnerzy:


Ostatnio dodane firmyOstatnio dodane firmy:

BITWY ŁUCZNIKÓW (Archery Tag)
STEAK HOUSE & GRILL

Nazwa firmy:

STEAK HOUSE & GRILL

Lokalizacja, branża:

zachodniopomorskie | Restauracje

PREWEN-POŻ Zakład Pożarniczy

 
WYSZUKAJ FIRMĘ